Historia postów sięga już lat starożytnych. Dawniej stanowiły one jedynie element religijny i duchowy. Wiele jest jednak dowodów świadczących o ich znaczeniu zdrowotnym. We współczesnych czasach, popularność postów mocno wzrosła i z każdym rokiem poszerza grono swoich zwolenników. Bardziej popularną nazwą stało się określanie postu mianem głodówki albo diety oczyszczającej.
Największą grupę zwolenników głodówek stanowią specjaliści i miłośnicy medycyny ludowej i naturalnej. W śród nich są lekarze, jogini, zielarze z Polski, Indii oraz całego świata. Zwolennicy głodówek uważają że pozwalają one oczyścić organizm ze szkodliwych substancji. Mowa tu o toksynach, złogach, pozostałościach po lekach oraz nadmiarze cholesterolu, który gromadzi się w naszym organizmie. Większość z tych zanieczyszczeń spożywana jest razem z jedzeniem, głównie mięsem, produktami odzwierzęcymi oraz tłuszczami pochodzenia zwierzęcego. Zanieczyszczenia pochodzą także z wody, gleby oraz powietrza, którym oddychamy. Nie wydalone z organizmu gromadzą się w jelitach, wątrobie, nerkach i innych narządach i powodują różne dolegliwości. Mogą też przedostawać się do krwi, która rozprowadza je po całym organizmie karmiąc nasze ciało tymi chorobotwórczymi substancjami.

Posty i głodówki

Post Doktor Ewy Dąbrowskiej – ten leczniczy post stworzony przez Panią doktor zyskał już bardzo wielu zwolenników, którym pomógł wyleczyć wiele schorzeń, m.in. nadciśnienie, cukrzycę typu 2, alergie, nadwagę, wysoki cholesterol, miażdżycę, zakrzepicę, kamice nerkową, łuszczycę, przewlekłe zapalenie wątroby, astmę, paradontozę. Jak donoszą najnowsze aktualizacje post okazał się skuteczny także w leczeniu autoimmunologicznego stwardnienia rozsianego. Ilość korzyści oraz duża skuteczność tego leczniczego postu napawa optymizmem. Przeprowadzenie takiej kuracji nie należy do najprostszych, wymaga wyeliminowania z diety tłuszczów i białek, bazuje przede wszystkim na warzywach i owocach świeżych, surowych, pieczonych gotowanych i kiszonych. Maksymalny czas przeprowadzenia posty to 42 dni, ale można przeprowadzić najpierw krótszy post, który będzie miał głównie działanie oczyszczające. Aby post miał działanie lecznicze zalecane jest zrobienie kilkutygodniowej przerwy oraz rozpoczęcie 42 kuracji.

Głodówka 7-dniowa – polega piciu niskozmineralizowanej wody oraz naparów ziołowych. To bardzo restrykcyjny rodzaj głodówki i bardzo ważne jest aby odpowiednio się do niej przygotować. Na tydzień przed jej rozpoczęciem, konieczne jest wyeliminowanie z codziennej diety białka. Niebezpieczne jest także nagłe zakończenie głodówki i powrót to stałych nawyków żywieniowych. Zakończenie 7- dniowej kuracji powinno odbywać się stopniowo, zaczynając od picia wywarów warzywnych, następnie soków, po nich włączamy kolejno owoce i warzyw gotowanych. Wychodzenie powinno trwać minimum 7 dni i po tym czasie można dopiero zjeść kawałek mięsa lub ryby.

Post sokowy – jest dosyć znany pośród miłośników diet i głodówek, polega na spożywaniu świeżo wyciskanych soków. Czas trwania takiej kuracji nie powinien przekraczać 5 dni, ale można go stosować także raz w tygodniu jako jedno dniowy post. Zalecane jest picie soków z warzyw i owoców: kapusta pod każdą postacią, buraki, marchew, szpinak, brukselka, pomidory, seler, perz, jabłka, grejpfruty, pomarańcze cytryna, owoce jagodowe, gruszki, melon, mango, truskawki, kiwi. Można pić także herbaty ziołowe i napary oraz słabe buliony warzywne doprawiane ziołami.

Oczyszczająca monodieta zbożowa – polegająca na spożywaniu gotowanych ziaren pszenicy orkiszowej na przemiennie z brązowym ryżem. Do picia zalecane są napary ziołowe, głównie pokrzywa, napar z pietruszki. Dania można urozmaicać świeżymi ziołami. Dieta powinna trwać 12 dni a po tym czasie powoli powraca się do normalnego zdrowego sposobu odżywiania.

Efekty uboczne diet oczyszczających

Posty i głodówki nie powinny być przeprowadzane w okresie kiedy intensywnie pracujemy, mamy dużo obowiązków lub potrzebujemy mieć sprawny umysł. Zazwyczaj takim kuracjom towarzyszą liczne, mało przyjemne skutki uboczne pozbywania się zanieczyszczeń z organizmu. Oczyszczanie się organizmu odbywa się przez skórę co stwarza konieczność częstego zażywania kąpieli, ponieważ włosy się przetłuszczają a nasz organizm poci się i nieprzyjemnie pachnie. Najwięcej czasu jednak spędza się w toalecie. W czasie głodówek sprawdzają się kąpiele relaksacyjne, masaże i ogólny spokój. To dobra okazja do spędzenia kilku dni w swoim towarzystwie, najlepiej w samotności.

Inne kuracje oczyszczające

Efekty stosowania kuracji oczyszczających są uzależnione od organizmu. U jednych rezultaty mogą być spektakularne, u innych ledwo zauważalne. A ponieważ każdy organizm jest inny można eksperymentować z przepisami, które skupiają się na oczyszczaniu poszczególnych narządów.
Oczyszczanie jelita grubego,
Oczyszczanie wątroby,
Oczyszczanie nerek,
Oczyszczanie kości i stawów,
Oczyszczanie limfy i krwi i naczyń,

W naszym organizmie wszystkie układy są powiązane i wzajemnie na siebie oddziałują. Trzeba o tym pamiętać i raz w roku przeprowadzić oczyszczanie całego swojego organizmu. Z pewnością poprawi to stan naszego zdrowia i samopoczucia. Jednak samo oczyszczanie bez aktywności fizycznej, na świeżym powietrzu i prawidłowego odżywiania nie pozwoli zatrzymać efektów na długo.

Absolutnie nie wskazane jest przeprowadzanie długotrwałych postów i głodówek na własną rękę przez osoby chore. Nie zaleca się ich również dla osób intensywnie pracujących, przemęczonych, intensywnie uprawiających sporty, w okresie dojrzewania, w czasie ciąży, karmienia piersią czy osobom w podeszłym wieku. Relatywnie bezpieczną i wskazaną alternatywą zarówno dla tej grupy jak i dla wszystkich jest powstrzymywanie się od jedzenia przez jeden dzień.