Odchudzanie – to temat, który jak bumerang wraca przynajmniej kilka razy w roku. Pierwszy okres, w którym diety odchudzające biją rekordy popularności to okolice Nowego Roku i związane z tym wydarzeniem postanowienia noworoczne. Wiele osób uważa, że początek nowego roku to dobry czas do zmian, również jeżeli chodzi o sposób odżywiania. Powstają plany, niektóre z nich nawet doczekają się choć częściowej realizacji przy odrobinie szczęścia. Większość planów jednak spali na panewce lub zostanie schowana do szuflady, przynajmniej do wiosny. Wiosną przyroda budzi się do życia, a wraz z nią w ludzi wstępuje nowa energia – to kolejny dobry czas na zmiany, wszak przed wakacjami trzeba zdążyć z formowaniem sylwetki. Warto wspomnieć także o innych wydarzeniach jak uroczystości rodzinne – na kilka tygodni przed nimi wiele osób także sięga po diety, mając nadzieję na to, że uda się zrzucić przynajmniej kilka zbędnych kilogramów.

Efekt jojo, czyli jak się nie odchudzać

Wszystkie powyższe sytuacje mają jeden wspólny mianownik – ogromne plany, początkowy zapał i szybka rezygnacja. Dzieje się tak, gdy mimo wkładanego wysiłku nie udaje się zbudować oczekiwanej formy, bądź po zaprzestaniu diety kilogramy wracają lawinowo. Nic dziwnego, że tak się dzieje – nie można spodziewać się innych rezultatów, jeżeli ciągle postępuje się w ten sam sposób. Jest to błędne koło, które z pewnością nie doprowadzi do wymarzonej sylwetki. Co zrobić, aby móc cieszyć się zgrabną figurą i dobrym zdrowiem? Przede wszystkim trzeba się nastawić na długoterminowy wysiłek. Odchudzanie nie przyniesie efektów z dnia na dzień czy też z tygodnia na tydzień, a jeżeli przyniesie, to będzie to jedynie efekt jojo.

Dlaczego nie mogę schudnąć

To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Dziesiątki diet, hektolitry wylanego na siłowni potu, a waga uparcie pokazuje wciąż tą samą wartość. Brzmi znajomo? Jeżeli tak, to pora przeanalizować swoje dotychczasowe poczynania. Losowe sięganie po kolejne diety tak bardzo popularne w przestrzeni internetowej może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dieta powinna być postrzegana jako kompleksowy sposób odżywiania, musi być zbilansowana długoterminowo. Sukces odniesie jedynie ten, kto na dobre zmieni swoje przyzwyczajenia żywieniowa, a nie będzie się przez dwa tygodnie objadał wyłącznie kapustą. Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną niezwykle ważną kwestię – każdy organizm jest inny, ma inną przemianę materii oraz inne zapotrzebowanie kaloryczne. Myśląc na poważnie o zmianie sposobu odżywiania warto zasięgnąć porady specjalistów od dietetyki. Nie obędzie się także bez konsultacji u trenera personalnego, bo zbilansowana dieta to zaledwie połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi regularny trening fizyczny.

Ruch to zdrowie

Regularny wysiłek fizyczny to samo zdrowie. Korzyści jakie z niego płyną, to między innymi obniżenie ciśnienia tętniczego, spadek masy ciała, przyspieszenie metabolizmu czy poprawa samopoczucia. Wystarczy pół godziny trzy razy w tygodniu, aby zobaczyć różnicę. Możliwości jest cała masa – od sportów indywidualnych takich jak bieganie czy jazda na rowerze po grupowe treningi piłki nożnej czy fitness.