Dlaczego ruch to zdrowie?

Nie da się ukryć, że każda osoba, która marzy o zachowaniu szczupłej i zgrabnej sylwetki na długie lata powinna pamiętać o tym jak niezmiernie ważne jest regularne ruszanie się. Najlepszym rodzajem ruchu jest rzecz jasna ten na świeżym powietrzu. Nie da się jednak ukryć, że nie zawsze jesteśmy w stanie ruszać się na świeżym powietrzu. W pewnych sytuacjach ruch na świeżym powietrzu może bowiem okazać się niemożliwy. Trzeba zaznaczyć, że w zimie, kiedy na dworze zimno można wyjść na spacer, ale raczej nie będzie on tak długi jak podczas sprzyjającej pogody. Na pewno jednak warto byłoby postarać się zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Aktywność fizyczna posiada szereg rozlicznych zalet. Przede wszystkim regularna aktywność fizyczna podkręca nasz metabolizm. Osoby, które borykają się z nadmiernymi kilogramami będą więc szybciej spalały nadprogramowe kalorie. Oczywiście aktywność fizyczna wspaniale wpływa również na układ krążenia. Nie da się ukryć, że spacery na świeżym powietrzu bardzo korzystnie wpływają również na naszą psychikę.

Jaki rodzaj aktywności fizycznej wybrać?

Nie da się ukryć, że nie każdy rodzaj aktywności fizycznej będzie odpowiadał każdemu człowiekowi. Istnieją osoby, które preferują sport na świeżym powietrzu, a są i takie, które lubią ćwiczyć w domowym zaciszu. Jedni wolą spokojną jogę, podczas gdy inni preferują bardziej intensywne formy wysiłku. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że dobrym pomysłem są sporty, przy których się męczymy. Na pewno osobom borykającym się z nadprogramowymi kilogramami polecane są marsze, biegi czy interwały. Wyposażyć się można w rowerek treningowy czy orbitrek. Nie da się ukryć, że na ciało wspaniale wpływa również regularne pływanie. Dobór aktywności fizycznej jest zawsze kwestią indywidualną i nie należy o tym zapominać. Najważniejsze jest to, aby uprawiana przez nas aktywność fizyczna sprawiała nam zauważalną radość. Powinniśmy zaś unikać sportów, które nas w jakiś sposób przytłaczają. Nie da się również ukryć, że jeżeli zbyt intensywne sporty sprawiają nam trudności, powinniśmy zacząć od spacerów lub marszów.

Jak często uprawiać sport, by zauważyć efekty?

Nie da się ukryć, że bardzo dobrym pomysłem byłoby uprawianie wybranej przez nas aktywności fizycznej przynajmniej kilka razy w tygodniu. Konieczne może okazać się jednak uprawianie aktywności fizycznej codziennie, jeżeli mamy spory problem z nadwagą. Na pewno ważny jest również odpowiednio długi czas trwania takiej aktywności fizycznej. Warto postarać się, aby wybrana przez nas aktywność fizyczna trwała przynajmniej kilkanaście minut. Warto zacząć od dziesięciu minut, chociaż zostało udowodnione, że już nawet dwie minuty aktywności fizycznej dziennie oddziałują pozytywnie na nasze zdrowie. Mowa tu jednak o dość intensywnym treningu interwałowym. Jeżeli nie mamy na niego siły, warto zacząć od spacerów, najlepiej takich, które będą trwały piętnaście minut. Z czasem spacery warto byłoby wydłużać, przynajmniej do kilkudziesięciu minut każdego dnia. Jeżeli będziemy systematyczni, na pewno zauważymy rezultaty.