Otyłość to jedna z groźniejszych chorób współczesnych czasów. Nie patrzy na wiek, płeć czy wykształcenie – może dopaść każdego. Jak pokazują statystyki już coraz młodsze dzieci borykają się z problemem otyłości, a przynajmniej nadwagi. Jeżeli otyłość przyjmie chorobliwą formę, to może stać się bezpośrednim zagrożeniem dla życia człowieka. Narządy wewnętrzne obrośnięte tłuszczem nie są w stanie pracować tak wydajnie jak kiedyś. Ponadto, im większa waga, tym wyższe ryzyko wystąpienia miażdżycy, cukrzycy czy innych chorób. Warto dbać o zasady zdrowego odżywiania. Ich wprowadzenie w życie wcale nie jest takie trudne jak może się początkowo wydawać. O czym należy pamiętać?

Zasady zdrowego odżywiania

W pierwszej kolejności warto zadbać o to, aby odżywiać się regularnie. Posiłki powinny być spożywane o tych samych porach, wówczas organizm przyzwyczai się do określonych godzin i nie będzie magazynował tłuszczu na zapas, w obawie przed tym, że nie dostanie już żadnego zastrzyku energii. Porcje nie muszą być duże, ale istotne aby były urozmaicone. Monotematyczna dieta może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Oczywiście, można posiłkować się suplementami diety, jednak nie jest to rozwiązanie do stosowania na dłuższą metę. Warto sięgać po jak największe ilości płynów – odwodnienie prowadzi nie tylko do problemów z koncentracją, może mieć także o wiele bardziej poważne skutki. Owoce i warzywa powinny stanowić podstawę zbilansowanej diety.

Czego najlepiej unikać

Chcąc się zdrowo odżywiać warto sięgać po jak najbardziej naturalne produkty. Najlepiej jest zrezygnować ze wszelkiej maści używek. Alkohol czy papierosy nie przynoszą żadnego pożytku dla organizmu człowieka, a jedynie mu szkodzą. Dobrze jest odstawić także cukier oraz sól w nadmiernych ilościach. Te przyprawy i tak znajdują się w przetworzonych produktach spożywanych codziennie, nie trzeba więc ich dokładać. Dbając o własne zdrowie oraz zdrowie swoich najbliższych można także zrezygnować z dużych ilości niezdrowych tłuszczy. Należy jednak pamiętać o tym, że tłuszcze same w sobie mają szereg właściwości korzystnych dla człowieka i organizm potrzebuje ich do codziennego funkcjonowania.

Skąd czerpać wiedzę o zdrowym odżywianiu?

Zdrowe odżywianie to w ostatnim czasie niezwykle popularny temat i informacje można znaleźć dosłownie wszędzie. Ogromną kopalnią wiedzy są portale tematyczne o zdrowym odżywianiu. Można na nich znaleźć szereg zasad zdrowego odżywiania, a także przepisy na smaczne i proste posiłki wykonywane z produktów sezonowych. Chcąc mieć pewność, że codzienna dieta jest odpowiednio zbilansowana, warto się wybrać na konsultacje dietetyczne. Jedna sesja u dietetyka wystarczy, aby odpowiednio skorygować ewentualne błędy pojawiające się w codziennym jadłospisie. Można sięgnąć także po fachową literaturę czy czasopisma. Aby się nie zniechęcić, zasady zdrowego odżywiania można wprowadzać stopniowo, zaczynając cały proces na przykład od redukcji niezdrowych składników diety. Nagła rewolucja w sposobie odżywiania może okazać się bowiem zbyt drastyczna i spowoduje szybkie zniechęcenie się.