Często mówi się o tym, jak ważne dla naszego organizmu jest jelito grube. Porównywane jest często do mózgu, z uwagi na ważność tego narządu. Nic dziwnego, bowiem zadaniem jelita grubego jest nie tylko wchłanianie substancji odżywczych, witamin i minerałów czy formowanie kału, ale znacznie więcej. Za o odpowiedzialne jest więc jelito grube?

Jelito grube jest końcowym odcinkiem układu wydalniczego. Łączy ze sobą jelito cienkie i odbyt. Całe jelito jest bardzo pofałdowane i pokryte licznymi kosmkami jelitowymi, które przesuwają trawiony pokarm, wchłaniają z niego substancje i formują kał. Dzięki pofałdowaniu, powierzchnia jelit jest bardzo duża, przez co może znacznie sprawniej wchłaniać substancje, które dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Jest to również narząd bardzo licznie zamieszkiwany przez bakterie, które tworzą florę jelitową.

Flora jelitowa jelit

W naszych jelitach żyje nawet do 1000 różnych gatunków bakterii. To one w ogromnym stopniu wpływają na nasze zdrowie. Jeśli przeważają dobroczynne bakterie, mamy szansę na doskonałe wchłanianie substancji odżywczych i lepsze zdrowie. Jeśli zaś przewagę przejmą złe bakterie jelitowe, musimy liczyć się z problemami zdrowotnymi. Na szczęście mamy bardzo duży wpływ na skład naszej flory jelitowej i możemy samodzielnie zadbać o to, by dobroczynne bakterie przejęły kontrolę nad naszym stanem zdrowia.

Właściwa flora bakteryjna jelit

Od tego, czy nasza flora jelitowa jest właściwa może zależeć nasze zdrowie, ale nie tylko. Jeśli posiadamy właściwą mikroflorę jelitową, łatwiej jest nam utrzymać właściwą masę ciała. Nie tyjemy zbyt szybko, poziom cukru we krwi jest utrzymywany zwykle na dobrym poziomie, a produkcja wszystkich hormonów w organizmie przebiega bez jakichkolwiek zaburzeń. Ponadto, właściwa flora jelitowa odpowiada w 80% za nasze dobre samopoczucie, gdyż produkowana jest odpowiednią ilość serotoniny, a także za właściwe działanie układu odpornościowego. W jelitach zasiedlonych przez dobroczynne bakterie produkowanych jest odpowiednia ilość witaminy K i D, wszelkie patogeny niszczone są już w zarodku, a nasze jelita i organizm są idealnie chronione przed stanami zapalnymi.

Niewłaściwa flora jelitowa powoduje choroby

Specjaliści przyznają, że bardzo wiele chorób ma swoje podłoże właśnie w niewłaściwej florze jelitowej. Kiedy jest ona zaburzona, organizm nie funkcjonuje prawidłowo i dochodzi do rozwoju licznych chorób. Najczęściej dochodzi do zapalenia jelit, zapalenia stawów, raka jelita grubego oraz otyłości. Problemy z nadwagą są zwykle pierwszym objawem niewłaściwego składu mikroflory jelitowej. Niestety, wszystkie te choroby wiążą się z innymi zaburzeniami i skutkami, przez co dochodzi do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, rozwoju chorób i licznych problemów. Do najgroźniejszych chorób, jakie mogą być wywołane przez niewłaściwą mikroflorę jelitową należy rak jelita grubego. W Polsce każdego roku rozpoznawanych jest blisko 18 000 przypadków zachorowania na tę ciężką chorobę. Nowotwór ten we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów, a łagodne polipy mogą w ciągu około 10 lat zamienić się w złośliwe guzy.

Czynniki negatywnie wpływające na nasze jelita

Głównym czynnikiem, który niszczy nasze zdrowie jest niewłaściwe odżywianie się. Żywienie się wysoko przetworzonymi produktami, fast-foodami, czy jedzenie bogate w cukier, cukry proste, alergeny i konserwanty bardzo szybko wyniszcza dobroczynne bakterie z naszych jelit. Do rozwoju chorób przyczynia się również nadmierne spożywanie czerwonego mięsa, dieta uboga w błonnik, złe proporcje tłuszczów, częste spożywanie dużych ilości tłuszczów zwierzęcych, czy nadmierne spożywanie alkoholu. Negatywny wpływ na zdrowie naszych jelit wykazuje również środowisko, w jakim żyjemy. Nieustanny stres, duże zanieczyszczenie środowiska, duże ilości przyjmowanych lekarstw, częste sięganie po używki, czy choćby czynniki genetyczne, również silnie działają na zdrowie naszych jelit. Duże znaczenie mają również wszelkie choroby bakteryjne, wirusowe czy grzybiczne, a także leki, jakie przyjmujemy. Ogromne znaczenie ma również aktywność fizyczna i to, czy podejmujemy ją raczej regularnie, czy też nie.

Czynniki wpływające na dobrostan naszych jelit

Na zdrowie naszych jelit największy wpływ ma to, co jemy. Wśród składników, które oczyszczają nasze jelita z substancji szkodliwych, toksyn i negatywnie działających bakterii są przede wszystkim pokarmy bogate w błonnik. Ponadto, jako naturalne probiotyki uważane są wszelkie kiszonki, jogurty naturalne, maślanki i sery bez cukru. Bardzo dobre działanie na nasze jelita wywierają także jabłka i ocet jabłkowy. Dbając o zdrowe jelita nie możemy pominąć wody, soli morskiej, nasion takich jak chia, siemię lniane, czy dynia. Również zielone rośliny liściaste oraz awokado wywołują bardzo pozytywne działanie na mikroflorę jelitową, skutecznie odżywiając dobroczynne bakterie i usuwając z jelit te szkodliwe. Ponadto, te składniki naszej diety są bogatym źródłem wielu wartościowych witamin i minerałów, które również wpływają na dobrostan naszego organizmu. Jeśli wraz z pożywieniem będziemy dostarczać również wystarczająco dużo witamin z grupy B, nasze jelita bez wątpienia wiele na tym zyskają. Jest to bowiem witamina bardzo istotna dla rozwoju korzystnej mikroflory w naszych jelitach. Wspiera również odbudowę błony śluzowej jelit, co dodatkowo pozytywnie wpływa na zdrowie jelit.

Zdrowie jelita grubego jest więc bardzo ważne i bezpośrednio przekłada się na zdrowie całego organizmu. Dbając o zdrowie i piękny oraz młody wygląd, nie możemy pominąć dobrej kondycji naszych jelit. Aby o nią zadbać, musimy skupić swoją uwagę przede wszystkim na prawidłowym odżywianiu się oraz aktywności fizycznej.