Popularność koktajli i soków przyrządzanych we własnym domu od pewnego czasu rośnie. Wiele osób kusi wizja możliwości stworzenia pysznych napojów, które pozwolą nam schudnąć, oczyścić organizm, zadbać o swoją urodę, a także zdrowie. Czy skuteczność tych napojów jest rzeczywiście tak duża? Czy warto przygotowywać tego rodzaju napoje?

Smoothie, soki, przeciery czy koktajle wykonane głównie na bazie warzyw i owoców stają się prawdziwym hitem. Ludzie wprost oszaleli na ich punkcie, wciąż dokupując nowe gadżety, które umożliwiają przygotowanie i picie tych napojów. Szacuje się, że każdego roku jesteśmy w stanie wydać nawet kilkaset złotych na wyciskarki wolnoobrotowe, sokowirówki, miksery, blendery i różnego rodzaju kubki, które pozwalają nam na przygotowywanie i picie takich koktajli. Pozostaje więc pytanie, czy moda na smoothie nastała głównie dlatego, że są one zdrowe, czy może jest to kolejny sposób na zachęcenie konsumentów do wydawania dużych sum pieniędzy? Jak działają tego rodzaju koktajle? Czy naprawdę są tak zdrowe?

Koktajle, a nasze zdrowie

Do przygotowania koktajli wykorzystuje się najczęściej warzywa i owoce. W zależności od tego, jaki napój chcemy przygotować, możemy użyć różnych dodatków. Wszystkie te wspaniałe koktajle mają jednak jedną cechę wspólną. Są prawdziwą bombą witaminową. Każdy owoc, warzywo, przyprawa czy ziele, które użyjemy do przygotowania własnego smoothie posiada mnóstwo witamin i minerałów, substancji odżywczych, a także cenne składniki, które pobudzają nasz organizm do lepszego funkcjonowania. Uważa się, że w zależności od tego, w jaki sposób i z jakich składników skomponujemy swój koktajl, możemy zadziałać szczególnie silnie na wybrane narządy, organy, leczyć wybrane schorzenia i dbać o swoje zdrowie. Wystarczy, że poznamy działanie kilku podstawowych składników, aby móc tworzyć własne pyszne koktajle i wspomagać funkcjonowanie swojego organizmu za ich pomocą. Jak więc łączyć składniki do smoothie? W jaki sposób poprawiać działanie swojego organizmu?

W jaki sposób działają na nas koktajle?

W zależności od tego, jak skomponujemy swój napój, możemy stymulować poszczególne narządy i funkcjonowanie organizmu. Jeśli chcemy skorzystać z podnoszenia odporności, w szczególności warto sięgać po koktajl z marchewki, ananasa, imbiru i czosnku. Jeśli potrzebujemy ukojenia, wypoczynku i odstresowania, najlepiej sprawdzi się połączenie marchewki, selera i owocu granatu. Można także wykonać smoothie z marchewki, buraka, zielonego jabłka, cytryny i szpinaku. Ze stresem w mig upora się napój z banana, truskawek i gruszki. W przypadku obniżonego nastroju, warto przygotować napój z marchewki, jabłka, szpinaku i buraka. Jeśli dokucza nam ból głowy, koniecznie musimy przyrządzić koktajl z jabłka, ogórka, jarmużu, imbiru i selera.

Jakie koktajle przygotować, jeśli coś nam dolega?

Na tym dobroczynne działanie koktajli się nie kończy. Jeśli musimy się czegoś nauczyć, warto przyrządzić smoothie podnoszące wydajność naszego mózgu i wspierające pamięć. Idealny będzie owoc granatu, burak i winogrona. Jeśli chcemy poprawić wzrok, koniecznie skorzystajmy z połączenia marchewki i selera. Jeśli zaś doskwierają nam objawy ze strony układu moczowego i nerek, warto wykorzystać koktajl przygotowany z pomarańczy, jabłka, arbuza i cytryny, bądź marchewki, arbuza, ogórka i kolendry. W przypadku problemów trawiennych i kłopotów z wypróżnianiem, doskonale sprawdzi się smoothie przygotowane z marchewki, jabłka i kapusty, zaś w przypadku niestrawności warto wykorzystać połączenie ananasa, marchewki, cytryny i mięty. Również osoby, które mają kłopoty po poprzednim wieczorze i muszą wyleczyć kaca mogą sięgnąć po tego rodzaju napoje. W tym przypadku doskonale sprawdzi się jabłko, marchew, burak i cytryna.

Smoothie a leczenie chorób przewlekłych

W przypadku leczenia chorób przewlekłych również możemy sięgnąć po smoothie. Dzięki swoim szczególnym właściwościom, codzienne picie koktajli może szybko pomóc uporać się z objawami choroby, wzmocnić obronność organizmu i przyspieszyć leczenie przyczyn choroby. W przypadku depresji zaleca się picie napoju z marchewki, jabłka, szpinaku i buraka, bądź z pomarańczy, jabłka, arbuza i cytryny. Jeśli cierpimy z powodu cukrzycy, warto każdego dnia wypijać smoothie z marchewki, szpinaku i selera. Z astmą szybko upora się marchew, szpinak, jabłko, cytryna oraz czosnek. Osoby cierpiące na nadciśnienie mogą wykorzystać właściwości, jakie posiada burak, jabłko, seler, ogórek oraz imbir. Przy artretyzmie zaleca się picie koktajli z marchewki, selera, ananasa i cytryny. Jeśli chcemy wyleczyć anemię, powinniśmy przygotować smoothie z buraka, szpinaku, cytryny i jabłka.

Na czym właściwie polega fenomen smoothie?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego te niezwykle pyszne napoje są tak pomocne w leczeniu wielu schorzeń i przypadłości. Odpowiedź jest dość prosta. Połączenie tylu wartościowych składników i intensywne ich działanie na nasz organizm powodują, że w szybkim czasie regeneruje się on, dostarczamy wszystkich mikroelementów, których nam brakowało i organizm ma możliwość samodzielnie się bronić. Smoothie to absolutna bomba witaminowa, mikroelementów i dobroczynnych składników, których nie znajdziemy w zwykłych sokach dostępnych w sklepach. Jedynie dzięki świeżym warzywom, owocom, ziołom i przyprawom możemy w szybkim czasie wykonać wartościowy napój, w którym znajdziemy całą masę wartościowych substancji. Zanim zdążą się one utlenić, rozpaść czy w inny sposób przepadną, zdążymy ten świeżo przygotowany napój wypić. Dodatkowo, mamy możliwość selekcji produktów, z jakich wykonujemy napój, wybierając jedynie te najlepszej jakości. Dostarczamy więc naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych substancji, dzięki którym możemy być zdrowi, piękni i zadbać o swoją sylwetkę, a przy tym wypić coś o wspaniałym smaku.