Niektóre sposoby na odchudzanie są nazywane ostatnią deską ratunku. To coś w rodzaju ostatniej szansy dla osób, które próbowały już wielu różnych diet, ale nadal mają problem z wagą, albo dla tych, które potrzebują pozbyć się zbędnych kilogramów możliwie jak najszybciej.
Być może brakuje Ci ochoty, czasu albo cierpliwości na długie odchudzanie. Może znasz już któryś z tych sposobów odchudzania, albo słyszałeś o d kogoś komu udało się już schudnąć. Być może widziałeś gdzieś reklamę, diety przemysłowe są mocno reklamowane.
O to kilka z szybkich sposobów na schudnięcie:

Dieta Kopenhaska

Można ją spotkać również pod nazwa dieta duńska lub szwedzka. To bardzo wymagająca i wyczerpująca dieta. Czas jej trwania szacowany jest na 13 dni i jest on twardo zaznaczony. Nie można jej przedłużać. Daje efekty jedynie, kiedy stosujemy się ściśle do wytyczonych reguł, każde nawet najmniejsze zmiany w menu są równoznaczne z uznaniem diety za nieważną. Jeżeli nie uda się wytrwać do końca, kolejna próbę można podjąć dopiero po upływie 3 miesięcy.
Dieta daje możliwość schudnięcia aż do 20 kg. Jak twierdzą zwolennicy dieta gwarantuje brak efektu jo-jo i nie wymaga powolnego wychodzenia z niej po zakończeniu 13 dniowej kuracji. Po zakończeniu dopuszczalne jest jedzenie wszystkiego i nie ma konieczności zmiany nawyków żywieniowych.
Dużym zaskoczeniem jest informacja jakoby dieta miała gwarantować, że po jej zakończeniu nie utyjesz nawet przez 2 lata!
Być może stad jest zalecenie aby nie stosować jej częściej niż raz na 2 lata. Częstsze stosowanie może grozić niedoborami witamin i minerałów oraz niezdrowym wyniszczeniem organizmu.

Dieta Herbalife

Nazywana jest dietą aczkolwiek bardziej przypomina program odchudzający. Pozwala schudnąć 6 – 8 kg na miesiąc, jeżeli ściśle stosuje się zaleceń. Nie wolno podjadać po między posiłkami, konieczne jest również zwiększenie dziennej ilości aktywności fizycznej.
Dla każdego pacjenta program jest dobierany indywidualnie, brane są pod uwagę preferencje smakowe, zapotrzebowanie, styl życia oraz waga, budowa ciała, wiek i cel jaki pragnie osiągnąć klient. Czyli ile musi schudnąć. Doborem odpowiedniego programu i sposobu żywienia zajmują się profesjonalni konsultanci oraz dietetycy.
Program nie należy do najtańszych, ale oferuje duże wsparcie konsultantów i dietetyków oraz szeroka gamę produktów smakowych. Różnorodny ich wybór oraz dostępność produktów dają możliwość dopasowania posiłków indywidualnie do preferencji klienta.
W skład posiłków wchodzą:
– koktajle proteinowe,
– tabletki ziołowe z witaminami i mikroelementami
– herbaty regulujące tempo przemiany materii
– tabletki z błonnikiem zmniejszające uczucie głodu

Dieta Cambridge

Jest jedną z najbardziej rozreklamowanych diet przemysłowych. Jej menu składa się z zup i napoi w proszku, dostępne są także dania w proszku i batony smakowe. Napoje rozpuszczalne w wodzie, produkowane są w różnych smakach, podobnie jak zupy, Dostępna jest zupa jarzynowa, porowa, grzybowa.
Dieta zawiera w składzie wszystkie niezbędne składniki odżywcze: węglowodany, białka, tłuszcze, błonnik, witaminy i substancje mineralne.
W ciągu dnia spożywa się 3 – 4 posiłki, z czego każdy zawiera poniżej 140 kcal.
Najlepsze efekty można osiągnąć po 3 tygodniach stosowania diety ścisłej a następnie po 2 tygodniach stosowania diety mieszanej. Na diecie mieszanej włącza się posiłek zawierający białko w postaci chudego mięsa z warzywami.
Po tym czasie można liczyć na 10 kg spadek wagi.
Zdecydowanym plusem tej diety jest szybkość i łatwość przygotowywanych posiłków. Zaoszczędzony czas można wykorzystać na uprawianie sportu, który dodatkowo podniesie skuteczność diety herbalife. Z kolei minusem jest spora monotonia posiłków, dosyć ubogi wybór dań, zmusza do spożywania tych samych napojów, batonów i zup.

Z pewnością nie można odmówić dietom skuteczności, zatem są one godne polecenia jeżeli zależy komuś jedynie na pozbyciu się kilku kilogramów. Trzeba jednak jasno powiedzieć w tym miejscu, że tzw efekt jo-jo jest w tym wypadku murowany. Aby go uniknąć lub chociaż zmniejszyć przyrost wagi po zakończeniu kuracji, konieczna jest zmiana dotychczasowego sposobu żywienia. Zmiana nawyków żywieniowych pozwoli utrzymać osiągniętą sylwetkę a ponad to zapewni zdrowie i dobre samopoczucie organizmu. Samą dietę można wtedy potraktować jako wstęp do zmiany tych, że nawyków.

Ostatnia deska ratunku czyli zmniejszenie żołądka

Jeśli diety nie przynoszą rezultatów, lub po mimo starań efekty są niewielkie a na dodatek po jakimś czasie powraca przyrost wagi. Ostatnią deską ratunku może okazać się ingerencja chirurgiczna. W przypadku patologicznej otyłości kiedy nie ma szans na poprawę a sytuacja zagraża bezpośrednio zdrowiu i życiu pacjenta, lekarz może wypisać skierowanie na operację zmniejszania żołądka. Zabieg chirurgicznego zmniejszania żołądka wykonuje się tradycyjnie lub metodą laparoskopową. Wymaga to dłuższego pobytu w szpitalu. Żołądek dzieli się na dwie nierówne części, przy użyciu szwów. Od tej pory pokarm trafia do mniejszej części a następnie przesuwany jest i trawiony w większej części. W skutek czego nawet niewielki posiłek powoduje odczucie sytości. Prawie 75 % zoperowanych osób stale chudnie, tracąc nawet kilkadziesiąt kilogramów.
Inna metoda jest system BIB, jest to metoda endoskopowa polegająca na wprowadzeniu przez usta do żołądka balona. Balonik jest odporny na kwaśne ph żołądka a wypełniony jest w środku solą fizjologiczną. Sam zabieg trwa ok 30 min, nie jest zbyt przyjemny ponieważ zarówno usuwanie jak i wkładanie odbywa się przez usta. Po 6 miesiącach konieczne jest jego wyjęcie. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest schudnięcie ok 15 – 30 kg.