Nie ulega wątpliwości, że każdemu człowiekowi zależy na zdrowiu. Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że nierzadko zapominamy o tym, aby właściwie się odżywiać i uprawiać regularną aktywność fizyczną. Z całą pewnością należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że bez dbałości o to co znajduje się na naszym talerzu nie będzie możliwe zachowanie zdrowia na długie lata. Zła, nieodpowiednio skomponowana dieta może bowiem odpowiadać za wiele chorób, zarówno ciała jak i ducha. Na jakie schorzenia najczęściej zapadamy z powodu złej diety i dlaczego tak się dzieje?

Zła dieta przyczyną chorób cywilizacyjnych

Współcześnie coraz więcej mówi się o chorobach cywilizacyjnych, takich jak na przykład cukrzyca typu drugiego, nadciśnienie czy depresja. Nie ulega wątpliwości, że za powstawanie tych chorób odpowiadać może wiele rozmaitych czynników, a wszystkie ich przyczyny nie zostały jednak do końca poznane. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób wini złą dietę za powstawanie chorób cywilizacyjnych. Spożywanie dużej ilości cukrów prostych, żywności wysoko przetworzonej i brak aktywności fizycznej obwinić można o powstawanie cukrzycy typu drugiego. Cukrzycy typu drugiego sprzyja ponadto otyłość brzuszna, na którą skarży się wielu mężczyzn. Trzeba zaznaczyć, że spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności przy jednoczesnym małym spożyciu warzyw i owoców przyczynia się do rozwoju nadciśnienia i pogarsza nasze psychiczne samopoczucie. Stąd zaś już tylko jeden krok do depresji.

Jak więc zmienić swoją dietę, by nie paść ofiarą chorób?

Nie da się ukryć, że nagła i drastyczna zmiana diety może zakończyć się niepowodzeniem. Dzieje się tak dlatego, że organizm przyzwyczajony do spożywania niezdrowej żywności może się zbuntować. Odczuwać więc możemy pogorszenie apetytu, snu czy nastroju. Zmiany trzeba więc wprowadzać stopniowo, aby organizm uniknął szoku. Trzeba zaznaczyć, że dobrze byłoby ograniczyć rafinowany cukier i żywność go zawierającą. Zapomnijmy o daniach typu fast food, a jedzmy więcej owoców i warzyw. Starajmy się również pić dużo wody, najlepiej tej niegazowanej, mineralnej. Dobrze byłoby również pić napary ziołowe, zwłaszcza te, które działają na nasz organizm odtruwająco. Wyróżnić można wśród nich chociażby ostropest plamisty czy miętę.

Pamiętaj o aktywności na świeżym powietrzu

Umiarkowana aktywność fizyczna jest nie do przecenienia jeżeli chodzi o nasze zdrowie. Nie chodzi jednak o to, aby uprawiać jedynie intensywny i długo trwający trening. Najistotniejsza jest bowiem równowaga. Dobrze byłoby pamiętać o aktywności na świeżym powietrzu, jeżeli pozwala na to pogoda. Zamiast męczących ćwiczeń lepiej postawić na jazdę rowerem lub długi spacer. Najkorzystniejsze dla naszego zdrowia będą czterdziestominutowe szybkie marsze. Taki spacer wyciszy nie tylko nasz umysł, ale sprawi, że nasze mięśnie będą bardziej smukłe i wyćwiczone. Nie da się ukryć, że najkorzystniej na nasze zdrowie będzie oddziaływała aktywność fizyczna skorelowana z dobrej jakości dietą. Jeżeli zatroszczymy się o to, aby na naszym talerzu znalazło się dużo warzyw i o to, aby ćwiczyć na świeżym powietrzu, na pewno szanse na zachowanie zdrowia na długie lata wzrosną.