Nie od dziś wiadomo, że właściwa dawka codziennego ruchu pozytywnie wpływa na cały organizm. Aktywność fizyczna pomaga nam utrzymać zgrabną sylwetkę oraz sprawia, że nasze samopoczucie psychiczne jest lepsze. Współcześnie możemy wybierać spośród rozmaitych form aktywności fizycznej, takich jak na przykład jogging, pływanie czy joga. Wiele siłowni kusi korzystnymi ofertami, a nam ciężko się zdecydować na to, którą wybrać. Należy jednak zauważyć, że nie do przecenienia jest aktywność na świeżym powietrzu.

Zalety ruchu na świeżym powietrzu

Świeże powietrze wpływa niezwykle korzystnie na cały nasz organizm. Ruch na zewnątrz pobudza krążenie krwi oraz sprawia, że lepiej nam się oddycha. Wiosną i latem bardzo dobrze jest uprawiać jogging. Dla osób, które borykają się z nadwagą lub przewlekłymi schorzeniami bardziej odpowiednie będą jednak spacery. Świeże powietrze pomaga również oczyszczać organizm z toksyn. Ponadto, jeżeli idziemy pod wiatr, nasz organizm spala więcej kalorii. Nie do przecenienia jest również wpływ świeżego powietrza na nasz układ nerwowy. Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu uspokoi skołatane nerwy, a także korzystnie wpłynie na jakość snu. Osoby z bezsennością powinny zażywać przynajmniej kilkunastominutowych spacerów przed snem. Pomoże im to zwalczyć kłopoty z zaśnięciem. Ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpłynie również na samopoczucie osób z depresją i zaburzeniami lękowymi. Regularny ruch podnosi bowiem poziom serotoniny, który jest odpowiedzialny za nasz dobry nastrój. W dużych miastach należy jednak zwracać baczną uwagę na jakość powietrza. Regularnie sprawdzajmy więc serwisy internetowe, które dysponują informacjami o bieżącej jakości powietrza w naszym mieście. Gdy powietrze jest silnie zanieczyszczone, aktywność fizyczna na zewnątrz nie jest bowiem wskazana. Szczególną ostrożność powinny zachować dzieci, osoby starsze oraz alergicy i astmatycy. Jeżeli musimy wychodzić podczas, gdy powietrze jest zanieczyszczone, zaopatrzmy się w ochronną maskę.

Dlaczego spacery?

Spacery to bardzo uniwersalna forma aktywności fizycznej. Ciężko przecenić jej zalety. Przede wszystkim aktywność ta będzie odpowiednia dla osób w każdym wieku. Spacerować mogą więc dzieci, osoby starsze oraz ludzie z wieloma przewlekłymi schorzeniami. Rzadko kiedy spacery są przeciwwskazane. Jeżeli występują natomiast jakieś przeciwwskazania do podjęcia tej formy aktywności to zazwyczaj mają one charakter przemijający. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy w naszym przypadku spacery są wskazane, powinniśmy się skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, pozostaje nam korzystać z rozlicznych zalet spacerów. Systematyczne spacery na świeżym powietrzu pomogą nam oczyścić organizm z toksyn oraz dotlenić go. Spacery zaleca się również osobom, które mają trudności z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi. Zbyt intensywna aktywność fizyczna może bowiem podnieść poziom kortyzolu we krwi, co niekorzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najkorzystniejsze są szybkie marsze, trwające od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto spacerować na łonie natury. Obecność zieleni pozwoli nam się dodatkowo wyciszyć i uspokoić. Śpiew ptaków oraz zapach świeżo skoszonej łąki sprawi, że nasz nastrój znacząco się poprawi. Spacery będą również idealne dla osób, które mają problem z nadwagą. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny może być bowiem wyczerpujący dla takich osób. Osobom, które chcą spalić zbędne kalorie, poleca się szybkie marsze. Jeżeli jednak nasza kondycja nie pozwala nam na trwający kilkadziesiąt minut marsz, możemy w każdej chwili zwolnić tempo. Osoby, które mają problem z sercem również powinny pokochać spacery. Jest to bowiem łagodna forma ruchu, która nie niesie za sobą dużego ryzyka uszkodzenia serca. Sercowcy mogą czerpać z tej formy aktywności wiele korzyści. Sprawi ona bowiem, że serce będzie biło w spokojniejszym i bardziej regularnym rytmie.

Jak często spacerować?

Częstotliwość aktywności fizycznej powinna być uzależniona od takich czynników jak wiek, płeć, waga oraz występujące schorzenia. Standardowo zaleca się uprawianie aktywności fizycznej minimum trzy razy w tygodniu. Oprócz częstotliwości, ważne jest również to jak długo będziemy uprawiać daną aktywność. Jeżeli decydujemy się na spacery trzy razy w tygodniu, powinny trwać one odpowiednio długo. Najlepiej jeżeli będą to spacery trwające kilkadziesiąt minut. Taka długość spaceru sprawi, że pozytywnie wpłynie on na cały nasz organizm. Nie każdy ma jednak wystarczająco dużo wolnego czasu, by podjąć się jakiejś aktywności fizycznej aż trzy razy dziennie. Osobom zapracowanym poleca się spacerować do pracy. Jeżeli dojście pieszo do pracy zajmuje nam około kilkunastu lub kilkudziesięciu minut, zrezygnujmy z jazdy samochodem czy autobusem. Podobnie możemy postąpić w przypadku powrotów z pracy. Jeśli mieszkamy na wysokim piętrze, zrezygnujmy z jazdy widną. Wchodzenie po schodach pozytywnie wpływa bowiem na krążenie krwi oraz zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych. Jeżeli mamy wolne weekendy, warto wykorzystać sobotę lub niedzielę na dłuższy spacer. W tygodniu, gdy czasu mamy mniej, możemy spacerować krócej, na przykład przez kilkanaście minut.
Niewątpliwie możemy wybierać spośród wielu rodzajów aktywności fizycznej. Spacery wydają się być jednak najbardziej uniwersalną formą ruchu. Regularne spacery pozytywnie wpływają na układ krążenia, układ oddechowy oraz nerwowy. Pomogą nam również utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Aby jednak spacery przyniosły pozytywne rezultaty, należy zadbać o ich odpowiednią długość i częstotliwość. Warto spacerować minimum trzy razy w tygodniu. Jeżeli jakość powietrza na to pozwala, wybierajmy ruch na świeżym powietrzu.