Czym objawia się uzależnienie od sklepowych słodkości?

Nie da się ukryć, że wiele osób bardzo chętnie sięga po słodycze. Słodkości możemy dostać wszędzie. Najwięcej kupimy ich w popularnych supermarketach. Co ważne, nie są one zbyt drogie. Nie da się również ukryć, że bardzo wiele osób odwiedza cukiernie po to, aby zajadać się smakiem ulubionych ciasteczek czy drożdzówek. Jest to jednak bardzo nierozsądne podejście, gdyż tego rodzaju produkty nie posiadają większej wartości odżywczej. Na pewno zaznaczyć trzeba, że ciastka i ciasteczka oprócz szkodliwego cukru zawierają również masę innych niezdrowych substancji. Jak poznać, że mamy problem z cukrem i jesteśmy uzależnieni od spożywania produktów, w których jest zawarty? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że poznanie tego nie jest jakieś szczególnie trudne. Jeżeli zauważamy, że stajemy się drażliwi, gdy w pobliżu nie ma niczego słodkiego, możemy podejrzewać uzależnienie. Poza tym uzależnienie można podejrzewać, jeżeli ciągle objadamy się słodkościami.

Jak szkodzi nam rafinowany cukier?

Nie da się ukryć, że cukier rafinowany nie zawiera żadnych dobrych dla naszego zdrowia substancji. Wręcz przeciwnie, cukier rafinowany zawiera same szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Na pewno posiada on również wysoki indeks glikemiczny, a jego ładunek glikemiczny także możemy za taki uznać. Z całą pewnością dobrze byłoby unikać wszelkich produktów, które byłyby szkodliwe i zawierałyby cukier rafinowany. Należy pamiętać, że nieistotne jest czy mowa jest o brązowym czy o zwykłym cukrze. Cukier trzcinowy ma bowiem tylko niewiele więcej wartości niż cukier biały i nie różni się od niego indeksem glikemicznym ani kalorycznością. Pamiętajmy więc o tym, aby unikać sklepowych słodyczy z dodatkiem szkodliwego cukru. Cukier nie tylko odpowiada za gorszy wygląd naszej sylwetki, ale również sprawia, że stajemy się uzależnieni od niego. Nasza cera może się przetłuszczać, a włosy i paznokcie będą z całą pewnością łamliwe.

Jakie słodkości można przyrządzić w domu?

Nie ulega wątpliwości, że istnieje całkiem sporo przepisów na bardzo zdrowe i smaczne słodkości, które możemy przygotować w naszym domu. Na pewno dobrze byłoby nauczyć się kilku przepisów na proste w wykonaniu ciastka owsiane. Do ich przygotowania warto użyć płatków owsianych górskich oraz owoców suszonych różnego rodzaju. Nie zapominajmy również o dodatku orzechów oraz pestek dyni. Na pewno do ciastek owsianych warto byłoby dodać również nasiona lnu czy słonecznika. Jeżeli lubimy eksperymentować ze zdrową żywnością, dodajmy do masy na ciastka również nieco mąki kokosowej lub mąki z amarantusa. Nie da się ukryć, że świetnym pomysłem będzie również dodanie do ciastek przypraw takich jak cynamon. Jeżeli chcemy wzbogacić smak naszych ciastek możemy dodać do masy kilka kropel ekstraktu, na przykład z pomarańczy czy cytryny. Oczywiście ciastka owsiane możemy przygotować z dodatkiem jajek jak i bez nich. W wersji bez jajek warto użyć siemienia lnianego zalanego kilkoma łyżkami gorącej wody. Możemy skorzystać także z nasion chia i nasion babki płesznik.