Nie zawsze warto ufać sloganom na etykietach

Nie ulega wątpliwości, że dobrze byłoby zatroszczyć się o to, aby nauczyć się czytać etykiety produktów spożywczych. Co ważne, dotyczy to nie tylko osób będących na dietach odchudzających. Czytać etykiety powinna bowiem każda osoba, która chce cieszyć się dobrym zdrowiem na długie lata. Nie da się jednak ukryć, że czytanie etykiet powinno wejść szczególnie w nawyk osobom, które się odchudzają i walczą o spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że do żywności dodawanych jest obecnie całe morze szkodliwych składników i substancji, przez co bardzo musimy uważać na to co kupujemy. Nierzadko zdarza się, że producenci próbują wprowadzać konsumenta w błąd. Piszą na przykład na etykietach, że jakiś produkt jest typu light, podczas gdy tak naprawdę produkt ten nie jest light i ma dodane w swoim składzie liczne cukry proste. Kolejną często spotykaną etykietą jest ta głosząca, że produkt nie zawiera cukru. Tymczasem należy uważnie wczytać się w jego skład, gdyż bardzo często znajdziemy w nim szkodliwe dla naszego zdrowia słodziki, takie jak na przykład mannitol i aspartam. Nie ulega wątpliwości, że są to słodziki jeszcze bardziej szkodliwe niż cukier rafinowany.

Dlaczego warto uważnie czytać etykiety produktów?

Nie ulega wątpliwości, że etykiety produktów warto czytać z dwóch podstawowych względów. Przede wszystkim warto czytać etykiety, aby upewnić się, że dany produkt naprawdę zawiera w swoim składzie interesujące nas składniki. Kupując jogurt naturalny przyjrzyjmy się temu czy nie zawiera on w swoim składzie szkodliwych aromatów i cukrów. Nie ulega wątpliwości, że warto byłoby zastanowić również nad tym czy skład produktu jest bezpieczny pod kątem naszej diety ochudzającej. Bywa bowiem tak, że skład produktu jest generalnie dobry, ale dla osób na diecie odchudzającej już taki dobry nie będzie. Niektóre zdrowe produkty zawierają bowiem sporo kalorycznych składników, takich jak na przykład orzechy. Orzechy są co prawda zdrowe, ale w nadmiernych ilościach nie polecane osobom z nadwagą i otyłością.

Na jakie dodatki powinna uważać osoba na diecie?

Nie da się zrobić pełnej listy substancji, na które powinna uważać osoba odchudzająca się. Istnieją bowiem pewne składniki, które dla jednych będą dobre, a dla innych już niekoniecznie. Z całą jednak pewnością sporo składników, które nie są zdrowe da się wymienić. Na pewno warto unikać cukru w takich produktach jak jogurty, przetwory mleczne, mleka smakowe czy konserwy rybne. Nie kupujmy również popularnych fixów, których głównym składnikiem jest cukier rafinowany. Warto nade wszystko unikać wzmacniaczy smaku, takich jak chociażby glutaminian monosodowy. Nie kupujmy również żywności zawierającej w swoim składzie sztuczne słodziki i aromaty. Nierzadko one wszystkie są bardziej szkodliwe od zwykłego, rafinowanego cukru. Na pewno dobrze byłoby zastanowić się nad tym z jakich produktów dobrze byłoby całkiem zrezygnować. Ważne, aby wiedzieć, że wśród takich produktów powinny znajdować się nie tylko fast foody, ale również sklepowe słodkości.