
Wiele osób uważa, że sekretem skutecznego odchudzania jest postanowienie zrzucenia zbędnych kilogramów. Z tego względu oczekuję, że stosowanie diety po kilku dniach zapewni im zadowalające rezultaty, a waga sama będzie się kurczyła w oczach.
Jednak odchudzanie to coś więcej, niż podjadanie słodyczy między posiłkami czy restrykcyjne diety, które pozwalają jedynie na jedzenie określonych produktów. Skuteczne odchudzanie, takie, które nie będzie powodowało efektu jo-jo i nie osłabi nadmiernie organizmu, to takie, które od podstaw zmienia nasze nastawienie i nawyki żywieniowe.
Zadbaj o swoje ciało we właściwy sposób
Choć w niektórych przypadkach głodówka to rozwiązanie zadowalające lub konieczne (zwłaszcza w przypadku chorób układu krążenia i trawiennego), to w większości jej stosowanie może przynieść ogromną szkodę organizmowi.
Nasze ciało potrzebuje odpowiednich składników, aby wytwarzać energię, pobudzać metabolizm do działania, oczyszczać je organizm z toksyn, zapewniać stałe źródło pożywienia dla komórek. To sieć powiązań, jeden, wielki układ zależności, który zaczyna się i kończy na spożywaniu pokarmów.
Jednak nie tylko żołądek potrzebuje paliwa do działania. Nasz mózg odpowiedzialny jest za koordynację wszystkich procesów, a jego praca – zależna od funkcjonowania wszystkich narządów – wpływa na nasz nastrój. Dlatego, w obrębie tych powtarzających się cyklów przemiany materii, odżywiania i wydalania, powinniśmy zapewnić naszemu ciału odpowiednie wartości odżywcze.
Dowiedz się, dlaczego tyjesz
Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest oczywista, dlatego warto poświęcić mu dłuższą chwilę. Zastanowić się, czy to przewaga niezdrowego jedzenia w jadłospisie, brak snu koniecznego do regeneracji, nadmiar kofeiny i słodyczy, za miała ilość warzyw i owoców, nieregularnego posiłki. Powinno się dokładnie prześledzić sposób, w jaki się je – w pośpiechu, duże kęsy, wolniej, małymi porcjami, w ciszy, w hałasie, stresie.
Każdy z tych czynników wpływa na proces trawienia – przyśpiesza go albo spowalnia. Sprawia to, że żołądek ma czas na poprawne funkcjonowanie, albo musi to robić szybko, „po łepkach”, przez co zmuszony jest do magazynowania różnych substancji. Najczęściej tych szkodliwych.
Aby odpowiednio zadbać o jego prawidłowe działanie, powinno się zapewniać mu właściwe składniki, które wspomagają proces trawienia. Jednocześnie trzeba unikać czynników, które negatywnie na niego oddziałują. Nie można jedynie naprawiać szkody, jeżeli stale się ją pogłębia niewłaściwymi nawykami.
Zapomnij na chwilę o diecie, pomyśl o swoim samopoczuciu
Nadmiar kilogramów powoduje złe samopoczucie. Powodów jest wiele, część z nich nie jest wcale związana z faktem, że nie można się zmieścić w ulubione spodnie czy wystające z boków bluzki fałdy. Czasami przyczyny są dużo poważniejsze i zagnieżdżone w psychice. Czasem to kwestia wpływu toksyn w organizmie, które powodują osłabienie. Ciało musi jednocześnie pracować na podwyższonych obrotach i chronić się nie tylko od zewnątrz, ale od wewnątrz.
Przed zdecydowaniem się na dietę, która nie jest względami zdrowotnymi, powinno się zacząć od obserwowania własnego ciała oraz nawyków. Czy coś mu dolega, kiedy zje się na mieście, na szybko, czy za mało, albo za dużo. Jeżeli tylko wybije się kawę z rana. Jakie posiłki spożywa się w ciągu dnia, w jakich ilościach, w jakich odstępach, o jakiej kaloryczności.
Aby móc kontrolować wszystkie te czynniki, można założyć dziennik diety, w którym będzie się je wpisywało. Służą do tego również różnorodne aplikacje albo zwykły, szkolny zeszyt. W zależności od preferencji. Jest to duża pomoc szczególnie w przypadku korzystania z porad z Internetu. W przypadku pomocy specjalisty, wyznaczy on konkretne menu na podstawie wywiadu, więc część z tych obowiązków zniknnie.
Najpierw ciało i umysł, potem kalorie
Aby uzyskać długotrwałe efekty po odchudzaniu, należy zmienić tryb życia. Pozbyć się szkodliwych dla organizmu nawyków i zastąpić je takimi, które go nie będą nadwyrężały. Oznacza to, że powinno się zadbać o codzienną dawkę witamin, minerałów – większość z nich znajduje się w owocach i warzywach. Konieczna jest również aktywność fizyczna – pomaga spalać materię, poprawia humor, a także usprawnia pracę mięśni i stawów.
Dopiero kiedy zmieni się nastawienie do jedzenia, do roli ruchu w codziennym życiu, dopiero kiedy odkryje się powód przybierania na wadze, będzie to odpowiedni czas na ostateczną fazę, czyli na odchudzenie.
Wprowadzenie diety w jadłospisie to duże wyzwanie i wymaga samodyscypliny. Jeżeli jednak rozumie się, jak działa ciało, dlaczego ma się ochotę na słodkie po długim, stresującym dniu, a z niechęcią spogląda na ubogie w smaki posiłki czekające w domu, można wytrwać w postanowieniu schudnięcia.
Skonsultuj się ze specjalistą
W przypadku braku pewności, czy podejmuje się odpowiednie decyzje żywieniowe, warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem. Można także udać się na fora, na których udzielane są porady i wskazówki. To kopalnia wiedzy, dla każdego szuka opinii o dietach, podpowiedzi, jakie stosować, sytuacje, kiedy ich unikać, opisy procesu odchudzania, który przyniósł, a często przerósł efekty.
Złożoność procesu chudnięcia jest duża. Znacznie łatwiej nieświadomie przytyć, niż świadomie schudnąć. Umysł zawsze będzie w takim wypadku stał na drodze. Mechanizmy obronne będą powodowały zmiany nastrojów, drażliwość, złe samopoczucie czy niepewność. Choć kilogramy będą znikały, to może to potrwać nawet kilka tygodni. Warto w tym czasie znaleźć coś, co będzie motywowało do dalszej walki z nadwagą lub otyłością. Jest to szczególnie ważne, kiedy nie zagraża komuś bezpośrednio choroba, a pragnie się po prostu wyglądać i czuć lepiej w swoim ciele.