
Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, moment największej aktywności różnych narządów w naszym ciele przypada na inne godziny w ciągu doby. Mając wiedzę na temat tej aktywności, możemy skutecznie i rozsądnie planować swój dzień, aby jeszcze efektywniej, zdrowiej i bardziej komfortowo planować swój czas, zarządzać sobą w czasie i realizować zadania.
O tym, że powinniśmy przyjąć jakiś rytm dnia i trzymać się go wie chyba każdy. Specjaliści już od wielu lat powtarzają, że nasz organizm potrzebuje tych regularnych działań, przyzwyczaja się do określonego trybu i taka powtarzalność jest nam niezbędna. Aby organizm mógł jak najlepiej funkcjonować, niezbędne jest działanie zgodnie z określonym rytmem. Zgodnie z naturalną medycyną chińską został opracowany zegar, który wskazuje, które narządy w naszym ciele w której części dnia wykazują największa aktywność, a także wskazujący, jak najlepiej planować swój dzień, by możliwie jak najlepiej go wykorzystać. Ponieważ każdy narząd w ciągu dnia osiąga swoje gorsze i lepsze pory efektywności, warto wiedzieć, kiedy przypada najlepszy moment na ćwiczenia fizyczne, pracę, spacer, relaks, czy jedzenie.
Jak skutecznie rozpocząć dzień?
Najlepszym czasem na obudzenie się i rozpoczęcie dnia jest okres pomiędzy 5. 00, a 7. 00 rano. Jest to moment największej aktywności jelita grubego, kiedy pozbywa się z naszego organizmu niestrawionych resztek pokarmowych, pobiera najwięcej wartości odżywczych, z których organizm będzie korzystał w ciągu dnia, a także usuwa toksyny. Jest to najlepszy moment na wypróżnienie się.
Pomiędzy 7. 00 a 9. 00 rano największą aktywność wykazuje żołądek. To idealny czas na śniadanie, ale i na zbliżenie z ukochaną osobą. Najlepiej, aby w tym czasie podjąć jakąś aktywność fizyczną (jak spacer, czy właśnie seks), ale i dobry moment na ciepłe śniadanie, które zapewni nam dużo energii na cały dzień. Powinno być to śniadanie dobrze zbilansowane, zawierające wszelkie niezbędne wartości odżywcze i możliwie jak najwięcej witamin i minerałów.
Jak spędzić czas przed obiadem?
Pomiędzy 9. 00 a 11. 00 największą aktywność przejmuje śledziona. Jest to odpowiedni czas na drugie śniadanie, które nie powinno być zbyt obfite. To również moment najlepsze koncentracji, warto więc spożytkować ten czas na pracę czy naukę.
Pomiędzy godziną 11. 00 a 13. 00 mamy zdecydowanie najwięcej energii. W tym czasie maksimum aktywności przypada na nasze serce, należy więc unikać picia kawy. Jest to odpowiedni moment na rozmowy, spotkania biznesowe, ale i początek pory obiadowej. Powinniśmy więc zaplanować obiad, który warto zjeść do godziny 14. 00. Aby czuć się możliwie jak najlepiej, mieć dobre samopoczucie i czuć się w pełni zdrowo, warto zjeść dobrze skomponowany, ciepły posiłek, najlepiej by składał się z dwóch dań.
Popołudnie. Jak je zaplanować?
Pomiędzy 13. 00 a 15. 00 popołudniu największą aktywność przejmuje jelito cienkie. Jest to również chwila, kiedy dopada nas niż energetyczny. Jest to właściwy moment na odpoczynek, relaks, czy poobiednią drzemkę. Powinniśmy zrezygnować z bardziej ambitnych zadań, gdyż mogą one zakończyć się fiaskiem. Jelito cienkie w pełni aktywności podejmuje się wchłaniania wartości odżywczych z pożywienia, które spożywaliśmy na obiad.
W okresie między 15. 00 a 17. 00 nasz organizm zaczyna powoli odzyskiwać energię. Największą aktywność osiąga wówczas pęcherz moczowy, warto więc możliwie jak najwięcej pić wody. Jest to również dobry moment, aby pracować, uczyć się czy podejmować bardziej ambitnych zadań.
Jakie zajęcia przewidzieć na wieczór?
Wieczór jest szczególnym momentem w ciągu każdego dnia, kiedy to warto myśleć już o wyciszeniu się. Między godziną 17. 00 a 19. 00 największa aktywność przejmują nerki, co oznacza, że nadal powinniśmy spożywać sporo płynów. Jednocześnie jest to czasem, by zjeść pożywną kolację. Można zdecydować się na spokojne ćwiczenia relaksacyjne. Nasz organizm zaczyna też magazynować składniki odżywcze, odbudowuje szpik kostny, komórki skóry i wiele innych narządów.
Pomiędzy 19. 00 a 21. 00 przychodzi czas aktywności osierdzia. Warto myśleć o relaksie, zabawie, śmiechu, masażu stóp czy czytaniu ulubionych książek. Jest to również czas przygotowania się do nocy, przed którą warto oczyścić swój umysł, zapomnieć o najtrudniejszych chwilach dnia i przygotować się na wypoczynek. Aż do godziny 23. 00 przypada czas wyciszenia się, zasypiania, medytacji i pełnego relaksu.
Aktywność narządów w nocy
Kiedy przychodzi wypoczynek nocny, nasz organizm wciąż jednak jest bardzo aktywny. Woreczek żółciowy produkuje sporo żółci, a w okolicy północy nasz organizm bardzo silnie się regeneruje, odbudowuje i leczy. Między godziną 1. 00 a 3. 00 w nocy największą aktywność przejmuje wątroba, która stara się jednocześnie oczyścić cały organizm z toksyn i substancji szkodliwych. Warto w tym czasie pozwolić sobie na spokojny sen, gdyż nasze ciało i umysł odbudowują się i regenerują. Między 3. 00 a 5. 00 nad ranem największą aktywność wykazują płuca, które również oczyszczają nasz organizm. Jest to także moment największej aktywności naszego umysłu, który oczyszcza się, a przy tym tworzy sny i uporządkowuje pamięć.
Aby zyskać możliwie jak największe rezultaty pielęgnacyjne swojego ciała i największy poziom zdrowia, musimy dostosować się do aktywności swojego organizmu i narządów. Powinniśmy nauczyć się działać zgodnie z określonym przez siebie rytmem, a bez wątpienia uda się nam zachować zdrowie oraz piękny i młody wygląd. Pozwólmy sobie na regenerację i wypoczynek, które są nam tak niezbędne do regenerowania i odbudowy komórek organizmu, gdyż pozwoli to zarówno na zdrowienie, jak i opóźnienie oznak starzenia się i zachowanie młodego wyglądu.